Login
Username:

Password:

Remember me

Lost Password?

Register now!
Main Menu
Who's Online
1 user(s) are online (1 user(s) are browsing Forum)

Members: 0
Guests: 1

more...

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

(1) 2 »

AROS w wersji na procesor ARM

From Poland
Group:
Member
Skoro moge sie wypowiedziec w jezyku ojczystym to bedzie mi duzo latwiej. Z góry przepraszam, ze bedzie przydlugo.
Zaczne od tego, ?e uzywam AROS-a natywnego na netbooku Acer Aspire One. Prawie wszystko, co jest na pokladzie jest obslugiwane przez sterowniki arosowe. Z rzeczy niedzialajacych to tylko Bluetooth i wbudowane gniazda pamieci ale to drobiazg wobec tego, ze jest grafika 3d, audio i wifi.
Ale nie o tym byc mialo. Jakis czas temu skusilem sie na plyte Orange Pi. Czailem sie od dawna na Raspberry Pi (taki ze mnie gadzeciarz) ale poniewaz zdawalem sobie sprawe ze to bedzie krotka zabawa to szkoda mi bylo kasy. Przypadkiem wpadlem na plyte Orange Pi, ktora wg producenta jest klonem Malinki i do tego klonem open source (jak AROS). Dodatkowo cena spowodowala, ze szczeka mi opadla. Najpierw znalazlem Orange Pi One za 9,90$ - klona RPi1. Pozniej znalazlem Orange Pi PC za 15$ o duzo lepszych parametrach i nie mogac sie oprzec zamowilem na Ali. Przyszla po miesiacu i po pewnym czasie odlozylem ja, bo nie znalazlem dla niej zastosowania. Niestety okazalo sie, ?e AEROS na tym cudzie nie rusza. Rozmawialem z Pascalem i byc moze powstanie port.
W miedzyczasie odkrylem dystrybucje Diet Pi, ktora pozwolila mi na poznanie potencjalu tej plytki. W tej chwili mam na niej wystawiony na swiat serwer ftp, serwer www, mysql, serwer chmury (owncloud) i jeszcze pare cudeniek. Normalnie szacun. To wszystko przy poborze pradu 5-10w.
Tak sobie eksperymentujac zainstalowalem tez LibreOffice, ktorego moge uzywac w oknie VNC (pewnie widzieliscie zrzuty ekranu). Dzieki temu zrezygnowalem z drugiego systemu na Acerku (wczesniej byl elementaryOS ze wzgledu na Office'a).
Przyszedl tez czas na AROS-a. ale o tym juz w kolejnym poscie , bo chyba sie nie zmiesci :D

Posted on: 2016/7/29 10:18
Transfer the post to other applications Transfer

Re: AROS w wersji na procesor ARM

From Poland
Group:
Member
AROS hosted smiga calkiem OK. To mnie zacheca, zeby sprobowac sie zmierzyc ze stworzeniem wlasnego distra na bazie minimalnego linuksa. Gdy sie za to zabiore bedzie sporo pytan :D
Drugi pomysl wiaze sie z tym, ze ta plytka jest open source (tak jak AROS), ze jest smiesznie tania i ze ma duzy potencjal sprzetowy. Ma tez rosnace wlasne srodowisko uzytkownikow i programistow.
Pomysl jest taki, zeby wybrac ja jako platforme sprzetowa dla stworzenia natywnego AROS-a, w pelni obslugujacego ten sprzet za pomoca systemowych sterownikow. Jest to pomysl na Bounty. Zastanawia mnie tylko, czy nasza arosowa spolecznosc bylaby zainteresowana takim portem systemu i czy udaloby sie zebrac odpowiednia sume, ktora przyciagnelaby programiste znajacego plyte a nie znajacego AROS-a. Bo chyba Ci nieliczni programisci, ktorzy wspieraja AROS-a x86 maja co robic i cudow tu nie ma co oczekiwac.

Posted on: 2016/7/29 10:31

From Poland
Group:
Member
Zaczynam od wersji linux hosted, czyli od tej realnej :)

Znalazlem taki opis instalacji linuksa dla poczatkujacych:
http://vosse.blogspot.hr/2015/10/inst ... g-files-on-orange-pi.html

Czy moglibyscie mi wytlumaczyc temat dwoch obrazow, ktore mam sciagnac w kroku 2 i 3? Rozumiem krok 2 - distro ale krok 3 - uimage? To jest jakis uniwersalny starter uruchamiajacy dowolne distro?
I w jaki sposob w kolejnych krokach powstaja dwie partycje. Dobrze zrozumialem, ze powstaje partycja boot z tym starterem i partycja z wlasciwym linuksem?

Posted on: 2016/7/29 22:07

From Poland
Group:
Dev
Hej,

Pomys? ze ?ci?ni?ciem programistów z zewnatrz jest super. Pozostaje pytanie o kwote bounty ktora by ich zainteresowala.

Posted on: 2016/7/29 23:13

"There is no such thing as software for free. If it is not the user who covers the cost of software creation with money, it is the developer who covers this cost with his own free time."

www.aros3d.org
www.twitter.com/ddeadwood

From Poland
Group:
Member
Jeszcze trzeba by im zaprezentowac system w atrakcyjnej formie, zeby w ogole zwrocili uwage :) Mysle, ze musialoby to byc dzialajace distro linuksowe uruchamiajace Directory Opus 5, jako pulpit, ze skonfigurowanym srodowiskiem Lua, Lazarus i co tam jeszcze jest w contrib...
Nie ma sie co spieszyc, zeby tematu nie spalic.
AEROS Pascala jest bardzo ciekawy ale niestety nie jest latwo dostepny a wersji na Orange Pi jeszcze nie ma (prawdopodobnie bedzie).
Mysle ze trzeba stworzyc (bede probowal to zrobic) obraz linuksa z AROS-em do sciagniecia i wypromowac go w tym srodowisku. W zadnym wypadku nie ma to byc konkurencja dla AEROS-a, ktory jak sadze bedzie rozwijany komercyjnie ( i bardzo dobrze, bo to daje wieksza gwarancje rozwoju). Mysle po prostu o czyms, co pozwoli poznac AROS-a ludziom spoza naszego srodowiska i moze przyciagnac ich na ta orbite.

Posted on: 2016/7/29 23:30

From Poland
Group:
Member
aros.ppa.pl jako taki istnieje i da?o by si? go pewnie reaktywowa?, lecz ja na to nie mam czasu, a i moja wiedza w tej dziedzinie (webmastering)przestaje by? wystarczaj?ca:( .CMS na którym stoi strona nie jest ju? rozwijany i mo?e by? dziurawy jak ser szwajcarski.Oko?o 2-3 lat temu próbowa?em "d?wign??" stronke, lecz ne mog?em si? zalogowa? do Plesk-a(panelu panelu administracyjnego), ani nawet na ftp.

Edit
O kurde ff i tez krzaczy

Posted on: 2016/7/30 0:18

From Poland
Group:
Member
Witaj, milo Cie przeczytac po latach :) czyli nostalgia nie puszcza?
Tez mia?em problem z zalogowaniem jak próbowalem niedawno dodac newsa. Mysle ze w tej sytuacji trzeba sie skupi? na tym forum. To ze sie teraz odezwales przekonuje mnie, ze polskojezyczne forum tutaj ma sens.
Uzywasz nadal AROSa? Na czym?

Posted on: 2016/7/30 1:30

From Poland
Group:
Member
No nie puszcza i raczej nie pu?ci:)Ciezko to nazwac uzywaniem, ale na wirtualce kociak caly czas siedzi.

Posted on: 2016/7/30 2:02

From Poland
Group:
Member
mnie strasznie kreci uzywanie AROS-a na prawdziwym sprzecie :) Zostalo mi to z czasów Amithlona, gdy nie dalem sobie nikomu wmówic, ze to taki sam emulator, jak WinUAE :D

wracajac do tematu moja koncepcja jest taka:
1. Zbudowac archiwum, w oparciu od NB i dostepne dodatkowe oprogramowanie dla ARM, ktore po sciagnieciu i rozpakowaniu na linuksie daje gotowe srodowisko AROS-a (ta czesc bylaby niezalezna od platformy - powinno dzialac na Raspberry Pi, Orange Pi, Banana Pi, Odroid i co tam jeszcze potrafi obsluzyc linuxa ARM)
2. Zbudowac distro dla Orange Pi ktore po uruchomieniu otwiera DirectoryOpus5 ZAMIAST pulpitu linuksowego.
3. Upublicznic jedno i drugie i zajac sie PR-em
4. Czekac az ktos zechce napisac kernel i stery dla tego cudenka :))

Posted on: 2016/7/30 2:12

From Poland
Group:
Member
"Konkurencja" nie spi...
https://morph.zone/modules/newbb_plus/ ... p?topic_id=11741&forum=11

A tak na serio to na tyle na ile zrozumialem to zgadzam sie z autorem pierwszego postu. Te same przeslanki stoja za moim przekonaniem o koniecznosci dokonczenia AROS-a dla Raspberry Pi.

Posted on: 2016/8/5 5:24

(1) 2 »

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.